Annotation ill be published soon.

Listen to music

Слухати музику


Artists:
Pavlo Hunka, Russel Braun, Elizabeth Turnbull, Isabel Bayrakdarian, Allyson McHardy, Robert Gleadow, Krisztina Szabo, Monica Wicher, Albert Krywolt 

Альбом солоспівів Лисенка “Природа”

Людкевич Станіслав

Лисенковий самобутній талант чи не найповніше виявив себе у його ліричних піснях-солоспівах. Почавши від першої мініатюри “Ой, одна я, одна” (1868), яку він написав, ще навчаючись у Ляйпціґській консерваторії, аж до останніх творів 1912 р., він створив понад 120 композицій у цьому жанрі і залишив нащадкам вражаючу енциклопедію камерної вокальної лірики. Емоційний та жанровий спектр його солоспівів надзвичайно широкий: тут пристрасний драматичний монолог і сумовито-споглядальна елегія, глибокий філософський роздум і колоритна народна сценка, лірична серенада й екстатичний гімн кохання, меланхолійний вальс і героїчна дума, розгорнута героїчна балада й імпресіоністична звукова картина. Поєднання українських джерел з багатоманітними європейськими елементами тут особливо цікаве і різноманітне. Вокальна лінія багатьох його солоспівів є щедро орнаментована, примхлива і нетрадиційна за метроритмічною будовою. Музичне фразування часто пориває з регулярною повторюваністю західноєвропейського “симетричного” мислення. Гармонічна мова, з одного боку, спирається на хроматизовану романтичну гармонію, з іншого, базується на відкритих наново народних модальних звукорядах, з несподіваним зміщенням тональних центрів – передбачення політональності ХХ століття! Композиційна будова, чуйно слідуючи за нюансами поетичного тексту, є індивідуальною у кожному творі, з перевагою наскрізного розвитку”.
      Дагмара Турчин-Дувірак, з книги до компакт-диску “Mykola Lysenko” (2010).


Реліз цього альбому – вже друге звернення UL Classic до грандіозного вокального доробку засновника української національної музичної школи, зібраного і виданого з ініціативи британського співака українського походження, засновника проєкту “Українські мистецькі пісні” Павла Гуньки. CD-диск з піснями, об'єднаними під тематичною назвою “Природа” ‒ це перша з шести частин антології солоспівів Лисенка, яка яскраво репрезентує ті пісні, які прямо чи опосередковано звертаються до опису неповторних українських краєвидів, заворожуючих природніх явищ тощо. Природа – безмовний свідок людського буття, а разом з тим, її важливих життєвих подій, переживань та емоцій. Без сумніву, цю думку поділяли Тарас Шевченко, Євген Гребінка, Микола Вороний та інші автори, чия поезія надихнула М. Лисенка на створення таких відомих солоспівів, як 6.“Реве та стогне”, 1.“Човен”, 15.“Зацвіла в долині”, 3.“Сонце заходе”. Ще одне невичерпне джерело тем та ідей – народна музика, знавцем якої був Лисенко. Саме тому він віртуозно опрацьовує мелодію жартівливої пісні “Баламут” (10.), а знану пісню “Пливе човен” (4.) подає у вигляді дуету-баркароли.

Важко переоцінити здобутки М. Лисенка у жанрі вокальної музики. Адже його творчість піднесла питомо український жанр солоспіву на один щабель з найкращими зразками європейських музично-поетичних форм: Lied (Kunstlied), art song, melodie, започаткованими композиторами-романтиками на початку ХІХ ст. Приклад високохудожнього виконання усіх відомих творів Лисенка цього жанру дає можливість пересвідчитися в його унікальному для світового мистецтва значенні.

Текст: Вікторія Антошевська