Roman Prydatkevych. Biography

English version of the biorgaphy will be published soon.

.
.

Listen to music in the App
Слухати музику в додатку

Роман Придаткевич. Біографія

Роман Павлович Придаткевич (1895, м. Живець побл. Кракова, Польща – 1980, м. Мюррей, шт. Кентукі, США) – український та американський скрипаль, композитор, музикознавець, педагог і музично-громадський діяч. Член НТШ та Спілки композиторів у США, член СУПРОМу у Львові. Лауреат премії ім. К.Шова (за вокальний цикл «Атомне століття», 1978р.). Найяскравіший представник галицької скрипкової школи початку XX ст., один з найкращих учнів Є.Перфецького.

Грі на скрипці почав навчатися з 5-річного віку, у неповних 8 років виступав у Перемишлі та Львові. Навчався в Інституті Св. Миколая, а також Львівській гімназії. Вступив до Вищого музичного інституту (клас скрипки А. Должицького, Є. Щедрович-Ганкевич, Є. Перфецького, теоретичні предмети у Ф. Колесси, С. Людкевича). Після закінчення інституту вступає до Віденської музичної академії, паралельно студіює слов’янську філологію в університеті Відня. Опісля їде у Берлін, де бере уроки у К. Флєша та його асистента Р. Гарцер. Успішно гастролює Європою.
У 1921-1922 – викладач Одеського театрального інституту ім. І.Тобілевича, завідувач музичним відділом ІНО Одеси за рекомендацією К.Стеценка.

У 1923 емігрує до США, де отримує всезагальне визнання. Вступає до Колумбійського університету, а згодом закінчує музичний інститут Куртіса у Філадельфії. З цього часу блискавична гастрольна діяльність скрипаля набирає усе більших обертів. Багато уваги Придаткевич приділяє популяризації української культури на найвищому виконавському рівні. Отож, левову частку репертуару концертів традиційно складали твори українських композиторів: Лисенка, Барвінського, Лятошинського, Козицького, Кудрика, Ревуцького, Якименка та ін.

      Роман Придаткевич грав на скрипці роботи Ґ.Ґваданіні (1774), яку придбав, завдяки фінансовій підтримці громадського діяча Л. Мишуги.
У 1924 разом з М. Гайворонським засновує і очолює Музичну Консерваторію у Нью-Йорку. У 1937—1940 — концертмейстер Нью-Йорк Сіті Оркестра, згодом Джільбер і Саліван Опера та багатьох інших оркестрах США.
Творчий стиль композиторки еволюціонував від естетики авангарду і полістилістики до т.зв. «сакрального мінімалізму», який втілюється в музиці духовно-релігійного плану.

Роман Павлович був відомий як організатор і скрипаль «Українського тріо», українського струнного квартету. А засноване ним у 1934-38 рр. «Товариство приятелів української музики» давало 8 оригінальних концертів за сезон, у яких звучала українська класика, сучасна музика, твори західноєвропейських та російських композиторів, власні опуси Придаткевича.

У 1946—1965 був професором Моррей-коледжу в Каліфорнії. У 1970 здійснив успішні гастролі в Європі, виступаючи в Лондоні, Берліні, Парижі, Зальцбурзі та інших містах.

У 1953 в Рочестерському університеті Р. Придаткевич отримав звання доктора філософії завдяки роботі «Бахові пасіони та їх музично-історичний підклад». 1967 року захистив дисертацію на тему «Іван Франко і українська музика» в Українському вільному університеті в Мюнхені. Визначною була діяльність Придаткевича як науковця, критика, публіциста. Довгі роки він був автором численних студій і статей в американській пресі (зокрема у газеті «Свобода», «Вісті. Herald» та ін.). Писав про події тогочасного музичного життя, соціологічні проблеми української музики та емігрантської публіки, порушував питання скрипкової педагогіки, займався також мемуаристикою (цікаві згадки про М.Гайворонського, Л.Туркевича, Н.Нижанківського, Л.Мишугу, музичне життя українців у Нью-Йорку 1930-х років).
Композитор Роман Придаткевич є автором понад 200 музичних творів. Його творчість наслідує традиції постромантизму та фольклоризму. Романтична музична мова пов’язана з українським фольклором: народні мелодії і мотиви органічно поєднуються із тогочасною академічною манерою. Таким чином, твори Придаткевича витримані у дусі консервативно-романтичного, часом імпресіоністичного стилю, хоча не позбавлені оригінальності, сміливості думки та її втілення. Вектор уваги скрипаля-віртуоза спрямований на скрипкову музику, проте напрочуд вартісні й інші його твори: 4 симфонії, «Українська сюїта» для камерного оркестру, інструментальні ансамблі (Струнний квартет, сюїти на народні теми («Подільська», «Гуцульська» та ін.), дві «Українські рапсодії» - «Кобзарська» та «Весільна», обробки народних пісень для камерного виконання, твори для голосу, скрипки та фортепіано («Гуцульська коляда», «Перепілка», «Чайка» та ін.), музика до кінофільму «Маруся» (1938 р., США).


Про визнання симфонічної музики Придаткевича свідчить виконання I частини «З гір та рівнин» його Першої симфонії оркестром під керівництвом Л. Стоковського у Денвері. «Українську оркестрову сюїту» виконували Ґ.Ґансон в Рочестері і В.Пул в Детройті.

Роман Придаткевич – патріарх талановитого музичного роду, батько піаністки і педагога Ганни Придаткевич-Кухарчук (Ганни Кучар) та дід всесвітньо відомого диригента Теодора Кучара.


Авторка тексту Вікторія Антошевська